« Powrót do aktualności

Mieszkanie dla studenta - akademik, pokój czy kawalerka - co wybrać?

Wyjazd na studia z dala od miejsca zamieszkania, wiąże się z koniecznością znalezienia zakwaterowania. Stajesz przed dylematem, jakie lokum wybrać. Na co się decydujesz? Sprawdźmy dostępne warianty.

Zwykle do wyboru są trzy możliwości: miejsce w akademiku, pokój lub wynajem kawalerki. Jeżeli nie dostałaś lub dostałeś mieszkania w spadku, to trzeba się zdecydować na jeden ze wspomnianych wariantów. Przed podjęciem decyzji, musisz rozważyć czy zamierzasz wynajmować lokum sam, czy z innymi osobami. Musisz przemyśleć swoje metody nauki - jeśli potrzebujesz absolutnej ciszy, to jednoosobowy pokój lub kawalerka będą dla Ciebie najlepsze. Z drugiej strony, gdy nie jest to wymóg konieczny, możesz zdecydować się na akademik lub pokój w prywatnym mieszkaniu. 

Dom studencki - to brzmi dumnie!

Popularne akademiki to miejsca tętniące życiem, gdzie w większości spotkać można osoby w podobnym wieku. Wszyscy dążą do zdobycia wiedzy na wyższym poziomie. Środowisko sprzyja poszerzaniu horyzontów, wymianie myśli, wspólnej edukacji i wzajemnej pomocy. Łatwo znajdziesz notatki z pominiętych zajęć lub osoby, które wytłumaczą skomplikowane zagadnienia z jakiegoś przedmiotu. Najczęściej domy studenckie zlokalizowane są w obrębie kampusu, co oznacza, że bardzo szybko dotrzesz na każdy wykład.

Duża liczba młodych osób w jednym miejscu to ogólny harmider, który często, nawet w trakcie sesji, nie ustaje. Może się okazać, że nie wszyscy siadają do książek. Imprez może być mniej, ale te i tak często utrudniają naukę w pokoju. Jeśli umiesz się wyłączyć lub uczyć z muzyką to dasz sobie radę. Opcjonalnie zostaje do dyspozycji sanktuarium wiedzy, czyli biblioteka.

Jedną z zalet mieszkania w akademiku są z pewnością niskie opłaty, w porównaniu z wynajmem pokoju lub kawalerki. Niestety uczelnie mają pewne kryteria, które wpływają na przydział lokum. Może się okazać, że Twoja aplikacja o miejsce w domu studenta zostanie odrzucona. Co robisz? Szukasz innego wyjścia z sytuacji.

Wynajem pokoju w mieszkaniu prywatnym

Pokój w mieszkaniu to rozwiązanie bardziej komfortowe i odpowiednie dla osób poszukujących spokoju. To wygodny sposób zamieszkania, nawet jeśli dzielisz lokum z koleżanką lub kolegą jeszcze ze szkolnej ławki. Wspólny wynajem ma swoje plusy. Najczęściej masz zaufanie do osoby, z którą mieszkasz, podobnie spędzacie czas, a gdy poprosisz o ciszę na czas nauki, możesz liczyć na wyrozumiałość. Z kolei, kiedy trwa semestr i obowiązki ograniczają się do uczestnictwa w zajęciach i ćwiczeniach, masz kompana do wspólnej nauki. Jest z kim porozmawiać i odkrywać uroki studenckiego życia. 

Osoby, które tak dobrze znasz ze szkoły średniej, czasami mogą okazać się kiepskimi współlokatorami. Ktoś może mieć tendencję do zostawiania brudnych naczyń w zlewie, co bywa bardzo uciążliwe. Innym razem okaże się, że towarzysz lub towarzyszka lubią nocne spacery. To nic złego, chyba że po powrocie współlokator zachowuje się na tyle głośno, że poranek zaczniesz od zdenerwowania. Od liczby osób w pokoju zależą koszty czynszu i pozostałych opłat. Musisz liczyć się z tym, że cena za pokój, zwłaszcza jednoosobowy będzie wyższa od tej za akademik.

Własny azyl - kawalerka

Kawalerka daje komfort, a kawa o poranku na balkonie z atrakcyjnym widokiem, to sama przyjemność. Własne mieszkanie ma dużo zalet, ale także swoją cenę. Jest to najdroższe rozwiązanie ze wszystkich opisywanych. Mimo tego, możliwość nauki w dogodnych warunkach, przyjmowanie gości tylko wtedy, gdy masz na to ochotę i szeroko rozumiana niezależność sprawiają, że to warte uwagi rozwiązanie.

Decyzja

„Niebo do wynajęcia, niebo z widokiem na raj” - tak Robert Kasprzycki śpiewa o pewnym lokalu na wynajem. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał Twój studencki raj, możesz trafić pomiędzy świetnych ludzi, z którymi mieszkanie będzie przyjemnością. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których losowa osoba dostarczy Ci mocnych, ale niekoniecznie pozytywnych wrażeń. Ryzyko można wykluczyć lub ograniczyć, ale decyzja jest w Twoich rękach. Ważne są również możliwości finansowe, jakimi dysponujesz.

Jeśli masz wystarczający kapitał, możesz swobodnie przebierać w ofertach. Gdy środki są ograniczone, Twoje wybory również takie będą. Można spróbować połączyć naukę z pracą (np. zdalną) i z czasem, jeśli tego potrzebujesz, wynająć lokal tylko dla siebie. W końcu warto powalczyć o rozwiązania, które są dla Ciebie najlepsze.

Centrum Nieruchomości i Finansów - Częstochowa

Biuro

Al. NMP 29

42-200 Częstochowa

biuro@cnif.pl

Telefon: +48 507 090 517